DJI Mavic Air 2 Sızdırıldı
740

DJI Mavic Air 2 Sızdırıldı

Koronavirüs nedeniyle birçok Drone pilotu evde vakit geçiriyor olabilir, ancak bu durum drone üreticilerinin yeni ürünler çıkarmasını engellemiyor. En azından Dünya lideri drone yapımcısı DJI’ı durdurmuyor. Bir dizi sızıntı, FCC’den test raporları ve şirketin kendisinden çok ayrıntı içermeyen bir tweet, bu ay en son drone DJI Mavic Air 2’nin yakında piyasaya çıkacağını işaret ediyor.

Bilindiği gibi Mavic Air ilk serisi 2018 başlarında piyasaya sürülmüştü, eğer sızıntılar doğru ise bu model serisi 2020’de yenilenmek üzere. Bu diğer DJI modellerinin teknolojinin gelişmesine bağlı olarak güncelleme geçirdiği doğrudur. Örneğin en son piyasaya çıkan 399 dolarlık Mavic Mini, şarj başına 30 dakikalık sağlam bir uçuş süresi izlerken, 919 dolarlık Mavic Air sadece 21 dakika havada kalma süresine sahipti.

DJI Mavic Air 2 Teknik çizimleri

Sızan bilgilere ve bazı makul varsayımlara dayanarak, Mavic Air 2 hakkında bazı önemli gerçekler;

Çıkış tarihi: 27 Nisan’da çıkacak

DJI, 14 Nisan’da kısa bir video ile tweet attığı lansman tarihi hakkında hiç şüphe bırakmadı. Klip, bir dronun kaba taslağını, “Oyununuzu Yukarı Çıkarın” kelimelerini ve çok özel bir zamanı “27 Nisan 2020 | 21:30 EDT. ” işaret etti. Bununla birlikte, ne zaman ön sipariş verilip verilmeyeceği halen belirli değil.

Uçuş süresi: Daha uzun; Tam olarak 34 dakika

13 Nisan’da Mavic Air 2 için test raporu, FCC’nin veritabanında ve teknik etiketlerini gösteren bazı fotoğraflarda yer aldı. Bu sadece yeni drone “Mavic Air 2” nin adını doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda pilin boyutunu da ortaya çıkardı: 11.5 voltta veya 40Wh üzerinde 3500mAh. Bu, orijinal Mavic Air’in 2375mAh pil kapasitesinden yaklaşık %50 daha büyük.

Daha sonra 15 Nisan’da Brezilya’nın FCC’nin versiyonu ANATEL’in izin belgelerinde Mavic Air 2 için daha özellik ortaya çıktı. İlk kez Brezilyalı Web Sitesi DroneFriendly tarafından bildirildiği gibi, kullanım kılavuzu 34 dakikalık pil ömrünü işaret ediyordu. Bu, 31 dakika havada kalabilen daha pahalı ve güçlü Mavic 2 modelinin bile önüne geçen bir özellik olarak ortaya çıkmakta.

Hızı yine Mavic Air ile aynı 68.4 km/s olacak

Sızan belgelere göre saatte maksimum 68,4 kilometre (saatte 42,5 mil) hız da ortaya çıkıyor. Bu tam olarak orijinal Mavic Air ile aynı hız değerini işaret ediyor ve 72 km/s hıza çıkan Mavic 2 modellerinden biraz daha yavaş.

Daha iyi bir kamerası var

Görüntü kalitesi açısından, Mavic Air 2, 12 megapiksel görüntüleri yakalayabilen 1/2,3 inç görüntü sensörüne sahip orijinal Mavic Air ile Mavic 2’nin iki gelişmiş seçeneği arasında bir yere sahip olacak (a 1 lensli sabit inç veya 4x zoom özellikli 1 / 2,3 inç sensör). Sızan kılavuza göre, Mavic Air 2 48 megapiksele kadar görüntü yakalayacak. Ancak belge, bunun daha büyük bir sensörün izniyle gelip gelmediğini söylemiyor. Kamera 4K video çekebiliyor, ancak belgede kare hızıyla ilgili bir bilgi bulunmamakta. Orijinal Mavic Air ve Mavic 2 serisi 4K / 30fps hızında en yüksek çekim yapabilmekte.

Yeni drone ayrıca 3 eksenli görüntü sabitleme ve birkaç akıllı otomatik fotoğraf modunu da içeriyor. ActiveTrack 3.0, kullanıcının drone kamerasının otomatik olarak takip ettiği bir nesneyi seçmesine izin veren teknolojinin yükseltilmiş bir sürümüyle beraber gelmekte. POI 3.0, kullanıcıların bir nesnenin etrafında otomatik bir uçuş yolu belirlemesine olanak tanıyan bir sistem güncelleştirmesi de Mavic Air 2 ile kullanıcılara sunulacak özelliklerden birisi.

DJI Mavic 2 Kamera

Yeni bir kumanda tasarımına sahip

DJI’nın standart kumandası, cep telefonlarının kumandanın altına monte edilmesinden dolayı sürekli aşağıya bakmayı gerektiriyordu . Yeni kumandanın ayrıntılı çizimleri, akıllı telefonu üstte, daha fazla bakış açısıyla tutan bir montajı göstermektedir. Bu ortaya çıkan çizimlerde DJI Fransız rakibi Parrot tarafından yapılan kumandadan esinlenmişe benziyor.

DJI Mavic Air 2 Kumandası

Kumanda Ocusync 2.0 kullanıyor

Orijinal Mavic Air, Wi-Fi tabanlı bir radyo kontrol sistemi kullanıyor. Ancak Mavic Air 2, 2.4GHz ve 5.8GHz aralıklarında çalışan özel bir radyo sistemi olan Ocusync 2.0’a yükseliyor (ikincisi tüm bölgelerde desteklenmiyor). Bu, komşu Wi-Fi ağlarından daha az parazit vaat ediyor. Ayrıca, sızan el kitabına göre daha iyi menzil sunduğunu görüyoruz: 1080p canlı video iletme özelliğine sahip 8 kilometreye (5 mil) kadar. Yukarı veya yana bakan sensör yok

Mavic Air, drone’nun engellerden kaçınmasına yardımcı olmak için ön, arka ve altta engellerden kaçınma sensörlerine sahip. Bir önceki modelle aynı yapılandırmaya sahip gibi görünüyor. FCC ve ANATEL sitelerindeki fotoğraflar üstte ve yanlarda sensör göstermemektedir.

Bu, çok yönlü algılamaya sahip üst düzey Mavic 2 Pro modellerinden belirgin bir farklılaştırıcıdır. Bu, doğrudan bir engele girmekten veya bir engele geri dönmekten veya uçarken çok düşük düşmekten korunduğunuz anlamına gelir. Ancak, bir ağaç dalı altına zum yapmaya çalışırken başka yönlerde korunmuyorsunuz. Daha gelişmiş sensörlerin eksikliği, Mavic 2’den farklı yönü olarak karşımıza çıkıyor.

Uçaklardan kaçınmak için ADS-B bulunuyor (Bazı modellerde)

Bir ADS-B alıcısı, uçak ve helikopter gibi uçaklardan gelen sinyalleri alır ve uçuş yolundaki olası engelleri uçağı uyarır. (Ayrıca drone’nun diğer uçaklara olduğunu duyurur.) Drone Reviews & News‘deki yazarlar, FCC belgelerinde ADS-B hakkında ilginç bir şey buldular. Mavic Air 2’nin biri ADS-B ve diğeri olmayan 2 versiyonundan bahsediyor. Eğer iki ayrı model varsa, bunun ne anlama geldiğini hala bilinmemekte. Bölgelere göre farklı SKU’lar var mı veya ADS-B daha yüksek bir fiyata yüksek kaliteli modelin bir parçası mı?

Bu yeni dronu bulabilmek zor olabilir

DJI’in Kuzey Amerika operasyonlarında bir şeyler oluyor. Bazı bloglar, bölgesel ofislerde toplu işten çıkarmalar ve özellikle bayileri destekleyen personelde kesintiler olduğunu bildirdiler. Ayrıca, koronavirüs ile ilgili kapanmalar veya tedarik zincirindeki yavaşlamalar nedeniyle DJI’nin stoklarının epey düşük olduğu bildirildi. DJI elbette bir Çinli şirket ve birçok Çin fabrikası salgının sonucu olarak bir süre çalışamadı.

DJI, dünya çapında yeni ürün sevkiyatı ile fabrikalarının geri döndüğünü ve çalıştığını kabul ediyor. Ancak, bugünün zorlu ekonomik ortamına uyum sağlamak için bazı “örgütsel değişiklikler” yaptığını itiraf ediyor. Mümkün olan kesintilerin veya yeniden yapılandırmanın ürün teslimatında herhangi bir gecikme anlamına gelip gelmeyeceği halen belirsizliğini koruyor.

Daha düşük bir fiyatı olabilir

Mavic Air 2’nin fiyatını gösteren herhangi bir sızıntıya şu an için rastlanmadı. (Dışarı sızanların çoğu teknik dokümantasyondan ibaret.) Ancak, drone pilotu, film yapımcısı ve endüstri gözlemcisi OsitaLV, fiyatın yaklaşık 799$ olacağını teorikleştirdi. Bu, 919 dolara satışta olan mevcut Mavic Air’den daha ucuz bir fiyatta geleceğini göstermekte.

Dji Mavic Air 2 ile ilgili daha fazla fotoğrafı galeride bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...