DJI Matrice 300 RTK drone duyuruldu
770

DJI Matrice 300 RTK drone duyuruldu

DJI Matrice 300 RTK diğer adıyla M300 RTK, daha önceki versiyon olan DJI Matrice 200 (M200) V2’deki özelliklerin üzerine yeni özellikler ekliyor ve güncellemenin hakkını veriyor. Yeni özelliklerden en çok öne çıkanlar; 55 dakikalık çok uzun bir uçuş süresi (ağırlıksız), altı yönlü engellerden kaçınma ve iki kat (2,72 kg) yük kapasitesine kadar yaşıyabilme. Bunun yanında epey güçlü bir kamera taşıyabildiğini söylemeye gerek yok herhalde 🙂

DJI Matrice 300 RTK her türlü zorlu hava koşulu ile sorunsuz olarak başa çıkabiliyor. IP45 sertifikasına sahip cihaz hava sızdırmazlığı ile yağmur ve tozu dışarıda tutuyor. Kendi kendini ısıtan bir pil, drone’nun -20 ila 50 Santigrat arasında geniş bir sıcaklık aralığında çalışabiliyor.

DJI Matrice 300 RTK, kontrol cihazından 15 kilometre (9,3 mil) kadar uçabilmekte ve 1080p videoyu sorunsuzca aktarabiliyor. Bu video ve diğer veriler AES-256 şifrelemesi kullanılarak korunabilmekte. Drone, iki ortak pilot tarafından aynı anda uçmaya imkan vermekte, herhangi bir sorun veya bir değiştirme gerektiğinde pilotlar arasında hızlı geçişe imkan tanımaktadır. Her iki pilot tek bir dokunuşla dronun veya üzerindeki aracın (Kamera) kontrolünü kumanda edebilmektedir. Bu, görev stratejileri için yeni olasılıkların yanı sıra operasyonlar sırasında daha yüksek esneklik yaratır.

Tam Bir Denetleme Dronu

Tüm bu yetenekler, DJI Matrice 300 RTK’nın güç hatları veya demiryolları gibi ağır görsel inceleme ve veri toplama çalışmalarında kullanılabilecek profesyonel ve rakipsiz bir drone olmasını sağlıyor. Aslında, bu amaç için birçok gelişmiş kamera özelliği içermekte.

Akıllı denetim, veri toplamayı optimize etmek için yeni bir özellik grubudur. Drone’nun bir uçuşun her yönünü, hatta kamera ayarlarını kaydetmesini sağlayan canlı görev kaydı içerir. Bu, çalışanların bir dronun tekrarlayacağı bir denetim görevi üzerinde aynı işi sürekli olarak hatasızca yapmasını sağlamaktadır. AI nokta kontrolü ile drone pilotları, fotoğrafın transformatör gibi belirli bir bölümünü işaretleyerek denetleyebilir. AI algoritmaları, kameranın gelecekteki bir uçuşunda daha önce gördükleriyle karşılaştırır, böylece işaretlenmiş parçayı veya yeri her uçuşta aynı şekilde çerçeveleyebilmekte.

Bir denetleme dronunun en önemli ve olması gereken özelliği güçlü kamera sistemleridir. M300 RTK, DJI’ın Zenmuse H20 serisinden güçlü kamera seçenekleri sunmaktadır.

  • İlk seçenek üçlü kamera kurulumudur. 20 megapiksel, 23x zoom kamera; 12 MP geniş açılı kamera; ve 1,200 metreye (3,937 fit) kadar ölçüm yapan bir lazer telemetre.
  • İkinci seçenek radyometrik bir termal kamera ekler. Operatörler için işleri kolaylaştırmak için drone, operatörün ileri geri gitmesine gerek kalmadan üç kameradan videoları veya fotoğrafları bir kerede yakalayan tek tıklamayla çekim özelliği sunmaktadır.

Tehlikeler için göz ve kulaklar

Uçuş süresi ve menzili ile, DJI Matrice 300 RTK, görsel menzilin ötesine kolayca uzun, karmaşık görevler için uçuyor olabilir. Bu, bazı sağlam güvenlik önlemleri gerektirir. M200 V2’de öne monte edilmiş sensörler bulunurken, M300 RTK’da ortamın tam görünümü için altı yönde sensörler bulunmaktadır. Sensörler 40 metreye (98 feet) kadar engelleri kaydedebilir. Tüm yeni DJI dronları gibi M300 RTK da DJI AirSense teknolojisine sahiptir. Bir ADS-B alıcısı, yakındaki uçaklardan sinyalleri alır ve bulundukları yerdeki drone pilotunu uyarır.

Hızlı çekim modları sayesinde maksimum esneklik

Zenmuse H20 serisi; multi sensör entegreli arayüz tasarımı sayesinde kullanıcıların geniş açı, zoom veya termal kameralar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasını sağlıyor. Zamana duyarlı görevlerde de maksimum esneklik özelliklerine de sahip.

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf: özel şebeke yardımıyla tanımlı nesnelerin daha ayrıntılı görüntüleri yakalanabiliyor. Aynı zamanda bu görüntüler daha sonra detaylı bir şekilde incelenmek üzere depolanabiliyor.

Tek Tıkla Yakalama: Kamera görüntüleri arasında manuel olarak geçiş yapmak veya bir çalışmayı tekrarlamak zorunda kalmadan üç farklı video kaydedebiliyor veya fotoğraf çekilebiliyor.

Gece Modu: Zorlu ışık koşullarında daha net bir görünüm elde ediliyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...